Aplikatory Lapko – diagnozowanie i leczenie

Podstawy diagnostyki odruchowej  

Metoda diagnostyczna oparta została na fakcie, że w przypadku procesu patologicznego odcinki skóry, będące odzwierciedleniem narządów wewnętrznych, strefy projekcji punktów „współczucia” (wzdłuż kręgosłupa) i punktów „głosicieli” (na przedniej powierzchni tułowia), w różny sposób reagują na oddziaływanie aplikatorem igłowym:

 • norma: skóra zaróżowiona, ciepła;
 • pierwszy stopień uszkodzenia (częściowa kompresja, proces stosunkowo „świeży”): nadmierna reakcja na podrażnienie, skóra zaczerwieniona, podwyższona temperatura;
 • drugi stopień uszkodzenia (bardziej głęboki): obniżona reakcja na podrażnienie, skóra ma kolor lekko zaróżowiony, temperatura prawie nie zmieniona, nieco podwyższona;
 • trzeci stopień uszkodzenia (głębokie uszkodzenie): brak reakcji na podrażnienie, obniżona temperatura, skóra sucha, ścieńczała lub zbliznowaciała, blada.

Podczas oddziaływania aplikatorem normalna tkanka pozostaje w normie, a w zmienionych narządach i odcinkach skóry zachodzą procesy odnowicielskie, mające odzwierciedlenie na odcinkach skórnych, w postaci normalizacji kolorytu i innych charakterystyk. 

Wielkość mikroprądów miedzy igłami określana jest przewodzeniem skóry, zależącym od koncentracji elektrolitycznego składu potu i płynów międzykomórkowych. Różny stan energii w południkach również może być odzwierciedlony na skórze.

Symptomy „nadmiaru” (przy urazach, ostrym zapaleniu, przeziębieniach itd.):

 • podwyższona temperatura;
 • zaczerwienienie skóry;
 • obrzęki;
 • ostra miejscowa bolesność;
 • intensywne, ostre bóle.

W takich przypadkach oddziaływanie aplikatorami (15-20 minut) lub wałkiem (7-10 minut) może pomóc pozbyć się nadmiaru niepotrzebnej energii i doprowadzić organizm do normy.

Symptomy „niedoboru” (degeneracyjne procesy chroniczne, następstwa urazów, zapalenia korzeni nerwów rdzeniowych itd.):

 • dokuczliwe rozległe bóle;
 • obniżona temperatura;
 • bladość skóry;
 • głębokie drętwienie (mrowienie);
 • obniżenie czucia, brak reakcji na ból.

Oddziaływanie aplikatora przy syndromach „niedoboru” skierowane jest na nasycenie brakującą energią. W tym celu aplikatorem działamy przez dłuższy okres czasu (30-40 minut), a wałkiem – 10-15 minut. 

Ten sam aplikator działa uniwersalnie: „zabiera” energię z odcinków skóry z podwyższoną wrażliwością, które odpowiadają podrażnionym organom wewnętrznym znajdującym się w stanie „nadmiaru”, doprowadza do normy z wydzielaniem silnego przyjemnego ciepła, a osłabione i zdegenerowane strefy z niedoborem energii budzi do życia i nasyca energią, normalizując i odbudowując utraconą funkcję.  

Po leczeniu na zmienionych odcinkach normalizuje się koloryt skóry, staje się ona zaróżowiona, zmienia się jej temperatura i pacjent odczuwa znaczną poprawę samopoczucia (znikają bóle i inne procesy patologiczne, zwiększa się zdolność do pracy itp.). 

Jak pracować z aplikatorem? 

Płaskie aplikatory statyczne i wałki aplikacyjne wykorzystywane są do oddziaływania na różne strefy (podstawowe, dodatkowe, wspomagające).  

Wałki wykorzystuje się również na strefy wzdłuż kręgosłupa (strefy rozmieszczenia punktów czuciowych) w diagnostyce odruchowej.  

Zarówno z pomocą aplikatora płaskiego, jak również z pomocą wałka można w krótkim czasie pozbyć się bólu, odbudować zdolność do pracy, pozbyć się napięcia nerwowego wywołanego stresem, uzyskać pozytywny efekt terapeutyczny przy różnych stanach patologicznych. 

 W 90% przypadków należy oddziaływać na ten obszar, który nas niepokoi (strefa bólu), a w celu zwiększenia efektywności leczenia należy oddziaływać na dodatkowe i wspomagające strefy. 

Do ogólnego oddziaływania zawsze należy włączać obszar podstawowy – okolice kręgosłupa. 

Na obszary dodatkowe i wspomagające oddziałujemy wtedy, gdy z różnych przyczyn nie możemy oddziaływać bezpośrednio na strefę podstawową. Strefy dodatkowe i wspomagające mogą się znajdować na odcinkach przeciwległych do strefy podstawowej. 

W celu wzmocnienia efektu leczniczego należy oddziaływać na strefy symetryczne do stref zdrowych. 

W celu osiągnięcia dobrego efektu terapeutycznego należy:

 1. Prawidłowo wybrać miejsca, czas i sposoby oddziaływania;
 2. Zachować prawidłowe ułożenie na aplikatorach.

Podstawowym warunkiem prawidłowego ułożenia jest równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej powierzchni aplikatora. W żadnym wypadku nie można układać aplikatora na absolutnie równą powierzchnię. Aby prawidłowo ułożyć aplikatory, należy jak najdokładniej wymodelować wygięcia kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym przy pomocy poduszek i zrolowanych ręczników.

W ciągu pierwszych pięciu minut kontaktu z aplikatorem stosunkowo dyskomfortowe kłujące odczucia przechodzą w komfortowe odczuwanie potężnego ciepła, przyjemnych wibracji i lekkiego kłucia. Po pewnym czasie można odczuwać senność, ogólne rozluźnienie, przechodzące w zdrowy pełnowartościowy sen.

W przypadku dyskomfortu w ciągu 10-15 minut należy zabrać aplikatory i zastosować dopiero po 5-10 godzinach lub na następny dzień. Przyczyną nieprzyjemnych odczuć może być nieprawidłowe nałożenie aplikatorów (tzn. nierównomierność obciążenia na igły, zsuwanie się z aplikatorów, co może wywoływać zadrapania skóry). W celu usunięcia tych nieprawidłowości należy podnieść się nad aplikatorem i położyć się na niego ponownie po podłożeniu pod stawy kolanowe miękkiego wałka. 

Długość oddziaływania

Czas oddziaływania aplikatorów zależy od mających miejsce w danym przypadku symptomów i konkretnego zadania, które przed sobą stawiamy. W przypadku intensywnego bólu, podwyższonego ciśnienia tętniczego, rozdrażnienia, pobudzenia czy bezsenności zaleca się stosowanie aplikatorów w drugiej połowie dnia lub przed snem. Czas oddziaływania – 15-30 minut, dla wałka 10-15 minut. 

W przypadku hipotonii, senności, osłabienia, zmniejszonej wrażliwości, a także u osłabionych chorych i starców należy stosować aplikatory w godzinach porannych i pierwszej połowie dnia. Czas oddziaływania aplikatorów – 7-10 minut, wałka – 5-7 minut. W niektórych przypadkach pozytywne efekt zostaje osiągnięty po oddziaływaniu od 30 minut do 1-2 godzin. Leczenie trwa 1-2 tygodnie. Można je powtórzyć po 2-4 tygodniach. 

Jest i praktyczny pozytywny aspekt długiego (kilkumiesięcznego) codziennego stosowania aplikatorów. Odnotowano trwałą poprawę samopoczucia, zanik chronicznego bólu, wzrost napięcia mięśniowego i zdolności do pracy. 

Zaleca się stosowanie aplikatorów LYAPKO w następujących przypadkach:

 • Przy zwyrodnieniu kręgosłupa na aplikatory należy się położyć plecami, można rozmieszczać je na całej powierzchni szyi, pleców i okolic lędźwiowo-krzyżowych.
 • Przy bólach głowy, szyi, barków, rąk, w okolicy serca, w górnych i środkowych odcinkach klatki piersiowej aplikatory należy podkładać pod głowę, szyję, barki, górne i środkowe odcinki klatki piersiowej, dodać oddziaływanie na ręce i stopy.
 • Przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby i nerek aplikatorami oddziałuje się pod środkowy lub dolny odcinek pleców i pod lędźwie, a dla wzmocnienia efektu – na brzuch (przycisnąć woreczkiem z piaskiem). Na te części ciała można stosować pasy aplikacyjne „Podróżnik” lub „Maluch”.
 • Przy bólach dołu brzucha, krzyża, lędźwi, kończyn dolnych, a także przy chorobach i zaburzeniach funkcji narządów małej miednicy aplikatory stosuje się na odcinek lędźwiowy i krzyżowo-pośladkowy i na dół brzucha.
 • Przy urazach i złamaniach aplikator nakłada się na odcinek kręgosłupa, odpowiadający segmentowemu unerwieniu uszkodzonej kończyny, na 15-30 minut, następnie powyżej lub poniżej złamania.
 • W celu przyspieszenia gojenia się ran i przywrócenia funkcji przewodu pokarmowego po operacji aplikatory układa się powyżej lub poniżej miejsca operacji.
 • Przy zaburzeniu funkcji narządów w okolicy miednicy w celu wywołania oddawania moczu lub jego normalizacji, a także przy zapaleniu macicy, przydatków, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego czy gruczolaku prostaty aplikatory przykłada się pod okolicę pasa i krzyżowo-pośladkową.
 • Przy przeziębieniach, chronicznych schorzeniach płuc i oskrzeli aplikatorem posługujemy się jak okładem (plastrem) z gorczycy. Aplikator stosuje się na plecy, kark, przednią część klatki piersiowej i okolice mostka.
 • W celu usunięcia ataku astmy oskrzelowej należy położyć się na aplikator odcinkiem szyjnym i środkową częścią klatki piersiowej albo wykorzystać pas aplikacyjny, a wałkiem igłowym lub maleńkim aplikatorem uciskać do wystąpienia bólu odcinki mostka i górne odcinki przedniej części klatki piersiowej. Przy czym obowiązkowo należy wstrzymywać oddech zgodnie z metodą Butejko.
 • Przy katarze, alergiach lub przeziębieniach na aplikatorze należy leżeć częścią potyliczną, a maleńkimi aplikatorami oddziaływać na okolice zatok szczękowych.
 • Przy nadciśnieniu tętniczym i silnych bólach głowy aplikatory stosuje się na okolice karku, środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, na szyję, głowę, kość krzyżową i stopy.
 • Przy chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oddziałuje się aplikatorem na górny i środkowy odcinek kręgosłupa piersiowego, miejsce odpowiadające sercu na ręce i na małym palcu stopy.
 • Przy chorobie wrzodowej żołądka i zapaleniu trzustki – dolny odcinek kręgosłupa piersiowego i odcinek lędźwiowy, w przypadku nasilenia choroby – powyżej i poniżej strefy bólu (plecy, brzuch lub w formie pasa).
 • Przy żylakowym rozszerzeniu żył kończyn dolnych strefa przyłożenia aplikatora – to lędźwiowy i dolny piersiowy odcinek kręgosłupa i prawa część klatki piersiowej (strefa odzwierciedlenia wątroby) przez 15-25 minut.
 • W celu efektywnego spalania tkanki tłuszczowej aplikator (odstęp między igłami 6,8 mm) przykładać po kolei na 7-10 minut na najbardziej otłuszczone miejsca i na lędźwiowy odcinek kręgosłupa – na 15-20 minut.
 • Wczesne zatrucia ciążowe – okolice klatki piersiowej, górna część odcinka lędźwiowego kręgosłupa – na 10-20 minut, górna część brzucha – na 15 minut.
 • Przy syndromie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, w celu poprawienia ukrwienia macicy i prawidłowego rozwoju płodu – oddziaływanie w okolicy lędźwiowo-krzyżowej miękkie i delikatne, aplikator z niewielkim odstępem między igłami (4,9-5,8 mm). Odczucia powinny być komfortowe.
 • W celu zachowania i stymulowania laktacji w okresie karmienia – górny i środkowy piersiowy odcinek kręgosłupa przez 15-20 minut, 1-3 razy dziennie.
 • Przy zapaleniu gruczołów sutkowych nakładać na okolice zapalenia gruczołu piersiowego oraz środkowego piersiowego odcinka kręgosłupa na 10-15 minut 1-3 razy dziennie.
 • Przy udarach aplikator wykorzystywany jest na wszystkie odcinki kręgosłupa, na kończyny, poczynając od zdrowej strony, następnie na okolice głowy i szyi, obowiązkowo zakończyć procedury oddziaływaniem na stopy w pozycji siedzącej lub stojącej.
 • Przy schorzeniach tarczycy oddziaływać na odcinek szyjny kręgosłupa. Efektywne jest oddziaływanie na strefy dodatkowe: krzyżowo-guziczną i na gruczoły nadnerczowe. Procedury należy zakończyć oddziaływaniem na stopy. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice stawu drugiego paliczka dużego palca i stopy (śródstopno-paliczkowego stawu dużego palca) od strony podeszwowej i tylnej stóp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *