Aplikatory Lyapko. Dezynfekcja i przechowywanie

Aplikatory Lyapko w procesie ich wykorzystania stykają się ze skórą, nie uszkadzają jej jednak. Nie mają styczności z krwią. Po zabiegu w (placówkach leczniczych) aplikatory powinny być zdezynfekowane jedną z metod:

  • chemiczną: środkiem dezynfekującym – 1% roztworu chloraminy lub 3% roztworu nadtlenku wodoru z dodatkiem 0,5% środka myjącego w ciągu 30 min lub poddanie obróbce chemicznej środkami chemicznymi (Lizoformina 3000, Korsolex AF, Korsolex Basic);
  • fizyczną: umieszczeniem na 30 min. we wrzącej wodzie destylowanej (98˚C) lub umieszczeniem na 4-45 min. w sterylizatorze powietrznym (120˚C) .

W przypadku korzystania z aplikatora w warunkach domowych nie wymaga on dezynfekcji 
i nie należy poddawać go obróbce cieplnej, a wtedy jego czas pracy wydłuża się z 3 do 7-9 lat.

Zaleca się jedynie obróbkę roztworem myjącym, przemywanie pod bieżącą wodą 
i suszenie strumieniem gorącego powietrza (suszarką). Wysuszenie aplikatora chroni go przed korozją. 

Aplikatory należy przechowywać w opakowaniu, w miejscu suchym i przewiewnym, z dala od urządzeń grzewczych. Nie wystawiać na ekspozycję promieni słonecznych. 

Elektrolityczny skład międzykomórkowego płynu organizmu i potu nie jest obojętnym w odniesieniu do metalowych igieł, dlatego ich częściowe utlenianie następuje przy każdorazowym wykorzystaniu aplikatora.  

Aby zminimalizować dany proces należy przecierać aplikator po każdym użyciu (spirytusem lub zawierającym alkohol płynem), co pozwoli zdezynfekować, pochłonąć pozostającą wilgoć i oczyścić aplikator od cząsteczek epidermy (skóry) i tkaniny. 

W czasie używania aplikatora skóra użytkownika powinna być czysta, a kremy i maści należy nanosić na skórę po zakończeniu zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *